Tehnični plini so ključni v industrijski proizvodnji, način njihove uporabe pa poveča učinkovitost in varnost dela ter močno zmanjša stroške procesa varjenja in dela na sploh. Poznamo številne tehnične pline, najpogosteje pa se uporabljajo: acetilen, argon, ogljikov dioksid, helij, kisik, dušik ter vodik, katere ponuja tudi SAPIO.
Tehnični (imenovani tudi industrijski) plini se uporabljajo v številnih industrijskih panogah, kot na primer nafta in plin, petrokemija, kemikalije, energetika, rudarstva, proizvodnja jekla, proizvodnja kovin, medicina, farmacevtska industrija, biotehnologija, prehrambena industrija, proizvodnja gnojil, jedrska energija, elektronika, vesoljska industrija, itd.
SAPIO se je specializiral na različnih področjih tehničnih plinov (seznam teh področji najdete na naši domači spletni strani) pline in plinske mešanice za različne tipe/načine varjenja; TIG, MIG, MAG ter lasersko varjenje. V sklopu tega ponujamo:
-
klasične pline (CO2, Argon, Kisik, Dušik, Helij),
-
visoko čiste pline (Acetilen, Argon, Dušik, Helij, Kisik, Vodik, Zrak),
-
dvo- ali več- komponentne plinske mešanice (kalibracijske mešanice, specialne mešanice plinov)
-
linija plinov PLUS za visoko kakovostno MIG, MAG ali TIG varjenje,
-
specialne linije plinskih mešanic MAXX® (Ferromaxx®, Inomaxx®, Alumaxx®) v posebni 300 bar jeklenki INTEGRA® in
-
asistenčne in laserantne pline za laserski razrez pločevine in laserske tehnologije (Lasergas+)
Poleg tega pa v naši spletni trgovini ponujamo vse za varjenje in varilce; dodajni material (žica), potrošni material (kontaktne šobe, keramične šobe, plinske šobe, nosilce šob, itd.) in opremo za varjenje/varilce (varilna garnitura, cev za varjenje, plamenice, varovalke, zaščitno pasto in sprej, markirno pasto, itd.).
TIG varjenje
Različica elektroobločnega varjenja pri katerem se uporablja netaljivo volframovo elektrodo in zaščitni plin za zaščito vara pred oksidacijo. Uporabljamo lahko različne zaščitne pline, najpogostejši pa so, tj. neon, argon, helij, itd. Ker TIG varjenje omogoča varilcu lažji nadzor nad samim postopkom varjenja, kot nad materiali in zvarom, in ker se lahko varjenje izvaja v vseh legah, se TIG najpogosteje izvaja pri varjenju magnezijevih zlitin, tankega nerjavečega jekla, aluminijevih zlitin, ostalih barvnih kovin z visokim tališčem in večjo toplotno prevodnostjo.
MIG varjenje
Pri MIG varjenju, ki se izvaja z odkritim oblokom z golo varilno žico, se kot zaščitni plin najpogosteje uporablja argon v čisti obliki ali mešanicah (npr. argon in kisik ali argon in CO2).
MIG se najpogosteje uporablja za varjenje močno legiranega jekla, aluminija ter zlitin aluminija, varjenje barvnih kovin in zlitin.
MAG varjenje
Varilni parametri pri MAG in MIG varjenju so enaki, razlikuje se le poraba zaščitnega plina, saj se v primeru MAG varjenja uporablja aktivni CO2 (ki le delno reagira s staljenim materialom).